Our range of products include ayurvedic skin cream, hair shampoo, anti ageing cream, kojic acid cream, natural face mud pack and aloe vera lotion.
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Skin Care Product Type | Skin Beauty Cream |
| Gender | Female |
| Packaging Size | 100 gm |
| Packaging Type | Bottle |
| Skin Type | All Type Skin |
| Form | Cream |
| Company Certification | ISO, GMP |
| Product Certification | HALAL |
| Organic | Yes |
| Shelf Life | 24 months |
| Paraben Free | Yes |
| Sulphate Free | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Hair Concern | Repair & Rescue |
| Packaging Size | 100ml |
| Gender | Female |
| Hair Type | Frizzy Hair |
| Professional Care | Yes |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 24 Months |
| Organic | Yes |
| Paraben Free | Yes |
| Sulfate Free | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 50 gm |
| Packaging Type | Jar |
| Usage/Application | Personal |
| Gender | Female |
| Skin Type | All Type Skin |
| Organic | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 30gm |
| Form | Cream |
| Gender | Female |
| Packaging Type | Jar |
| Features | Skin Brightening |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Form | Paste |
| Skin Type | Sensitive Skin |
| Concern | Acne Control, Oil Control, Tan Removal, Pigmentation |
| Packaging Size | 100gm |
| Features | Skin Brightening, Pigmentation Removal, Cleans Skin Pores, Tan Removal |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Paraben Free | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Color | Natural |
| Gender | Unisex |
| Skin Type | Dry Skin |
| Shelf Life | 24 months |
| Features | Softening & Smoothening |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Paraben Free | Yes |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100ml |
| Skin Type | For All Skin Type |
| Packaging Type | Tube |
| Face Wash Type | Herbal Face Wash |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Purpose | For Skin Softening |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100ml |
| Packaging Type | Flip- Top Bottle |
| Skin Type | Normal Skin |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Face Wash Type | Acne Face Wash |
| Key Ingredients | Neem |
| Purpose | For Controlling Acne |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Pack Size | All type of packaging |
| Gel Type | Pure Aloe Gel |
| Packaging Type | Tube |
| Ingredient | Aloe vera |
| Color | Green |
| Usage/Application | Parlor |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| SPF | SPF 50+ |
| Form | Cream |
| SPF Rating | SPF 50 |
| Skin Type | All Type Skin |
| Ingredient Type | Herbal |
| Gender | Female |
| Features | UVA and UVB Protection |
| Packaging Size | 50 mL |
| PA Rating | PA++++ |
| Packaging Type | Bottle |
| Organic | Yes |
| Shelf Life | 24 months |
| Professional Care | Yes |
| Paraben Free | Yes |
| Sulphate Free | Yes |
| Dermatologically Tested | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Usage | After Shave, Skin Care, Hair Care, Face Care |
| Pack Size | 200 g |
| Gel Type | Pure Aloe Gel |
| Packaging Type | Bottle |
| Purity | 100% Pure |
| Skin Type | All Skin Types |
| Fragrance | Aloe Vera |
| Color | Natural |
| Paraben Free | Yes |
| Fragrance Free | yes |
| Pack Type | Pump Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100 gm |
| Skin Type | All Type Skin |
| Ingredient Type | Herbal |
| Applied For | Face |
| Gender | Female |
| Packaging Type | Jar |
| Form | Gel |
| Features | Spot Removal |
| Organic | Yes |
| Shelf Life | 24 months |
| Professional Care | Yes |
| Paraben Free | Yes |
| Sulphate Free | Yes |
| Dermatologically Tested | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Face Pack |
| Form | Cream |
| Concern | Anti Ageing, Oil Control, Skin Brightening, Anti Acne, Hydration, Pigmentation |
| Skin Type | All Type Skin |
| Pack Size | 100 g |
| Flavour Base | Chandan |
| Usage Area | Face And Neck |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Product Form | Cream |
| Packaging Size | 100 ml |
| Skin Type | All Type Skin |
| Packaging Type | Tube |
| Usage/Application | Personal |
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Skin Type | All Type Skin |
| Flavour Base | Coffee |
| Packaging Size | 100 gm |
| Packaging Type | Jar |
| Form | Paste |
| Features | Tan Removal, Soft-Smooth Skin, Glowing Skin |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Skin Concern | Acne & Pimples |
| Time of Use | Day & Night |
| Packaging Size | 30 gm |
| Skin Type | Oily Skin |
| Form | Gel |
| Features | Anti-acne & Pimples |
| Dermatologically Tested | Yes |
| Packaging Type | Tube |
| Gender | Female |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Brand | White Labeling |
| Pack Size | 100 g |
| Skin Type | Normal Skin |
| Usage/Application | Home |
| Gender | Men |
₹ 500 / PIECE Get Latest Price
| Brand | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Usage/Application | Face |
| Form Type | Cream |
| Gender | Unisex |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Parlour |
| Flavour Base | Rose |
| Packaging Type | Tube |
| Form | Cream |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100 gm |
| Skin Type | All Type Skin |
| Usage/Application | Home |
| Gender | Men |
| Maximum Shelf Life | 24 Months |
| Features | Non Foaming, Natural |
| Fragrance | Aloe Vera |
Minimum order quantity: 3000 Piece
Jay Kansagra (Director)
Herb Elementz Natureceuticals Private Limited
Revenue Survey Number 490/P And 526/P, Total Leased Land Area Admeasuring 3600 SQ. Mtrs. (60m X 60m), & Construction On IT, Rajkot-Ahmedabad National Highway 27, Kuvadva
Rajkot - 360023, Gujarat, India