Providing you the best range of de-tan cream cosmetics private labeling service, massage cream cosmetics private labeling service, anti aging cream cosmetics private labeling service, anti pimple cream, sunscreen gel cosmetics private labeling service and skin care product third party manufacturer with effective & timely delivery.
₹ 350 / Unit Get Latest Price
| Type | Face Cream |
| Form | Cream |
| Color | White |
| Feature | Whitening |
| Usage/Application | Personal |
| Ingredient | Aloe vera,Turmeric,Lemon |
| Packaging Type | Glass Jar |
| Brand | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
₹ 200 / Unit Get Latest Price
| Form | Cream |
| Type | Massage Cream |
| Type Of Service Provider | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Gender | Unisex |
| Usage | Parlour |
| Ingredients | Olive Oil,Sesame seed oil,Almond Oil and Wheat Germ Oil |
| Pacakaging Type | Plastic Jar |
| Brand | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
₹ 350 / PIECE Get Latest Price
| Type Of Packaging | Jar |
| Type | Face Cream |
| Form | Cream |
| Product Type | Skin Care Product |
| Color | White |
| Gender | Female |
| Type Of Service Provider | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Packaging Type | Cream Jar |
| Ingredient | Herbal |
| Brand | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Skin Concern | Pimple Marks, Acne Care, Open Pores |
| Skin Type | All Skin Types |
| Gender | Women |
| Features | Dryness |
| Packaging Type | Tube |
| Organic | Yes |
| Shelf Life | 24 months |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 180 / PIECE Get Latest Price
| Product Category | Skin Care |
| Service Type | Third Party Mfg |
| Minimum Order Qty | 5000 units |
| Type Of Service Provider | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Type Of Packing | Tube |
| Form | Gel |
| Gender | Unisex |
| Usage/Application | To Protect Skin |
| Brand | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Type | Skin Care Product |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Form | Gel |
| Product Category | Skin Care |
| Service Type | Third Party Mfg |
| Minimum Order Qty | 5000 units |
| Packaging Size | 100 mL |
| Ingredient Type | Herbal |
| Skin Type | All Type Skin |
| Gender | Unisex |
| Packaging Type | Bottle |
| Organic | Yes |
| Features | Pigmentation Removal, Skin Brightening, Spot Removal, Cleans Skin Pores, Radiance & Glow |
| Professional Care | Yes |
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Product Category | All types of products |
| Service Type | Third Party Mfg |
| Minimum Order Qty | 5000 units |
| Form | Cream |
| Usage | Personal |
| Ingredients | Walnut |
| Gender | Unisex |
| Packaging Type | Glass Jar |
| Weight | 200 g |
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100ml |
| Ingredient | Natural |
| Type Of Packaging | Bottle |
| Brand | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Form | Liquid |
| Cleanser Type | AHA BHA PHA face toner |
| Skin Type | Normal Skin |
| Gender | Unisex |
| Usage/Application | Personal |
Minimum order quantity: 2000 Piece
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Brand | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Usage/Application | Parlour |
| Packaging Size | 100gm |
| Type Of Packaging | jar |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100ml |
| Skin Type | For All Skin Type |
| Packaging Type | Tube |
| Face Wash Type | Foam Face Wash |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Purpose | For Skin Softening |
| Ideal For | Women |
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100 ml |
| Skin Type | Oily Skin |
| Ingredient Type | Herbal |
| Gender | Female |
| Packaging Type | Bottle |
| Form | Liquid |
| Features | Spot Removal, Skin Brightening |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 30 ml |
| Skin Type | All Type Skin |
| Gender | Female |
| Features | Cleans Skin Pores, Spot Removal, Skin Brightening |
| Form | Serum |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100 mL |
| Skin Type | All Type Skin |
| Packaging Type | Bottle |
| Gender | Female |
| Ingredient Type | Herbal |
| Features | Oil Control, Skin Brightening |
| Shelf Life | 24 months |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Paraben Free | Yes |
| Is It Medicated | Yes |
| Dermatologically Tested | Yes |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100gm |
| Packaging Type | Tube |
| Skin Type | All Type Skin |
| Applied For | Body |
| Gender | Female |
| Organic | Yes |
| Professional Care | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 10gm |
| Flavour Base | Strawberry |
| Color | Pink |
| Packaging Type | Tube |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100 gm |
| Skin Type | All Type Skin |
| Packaging Type | Jar |
| Applied For | Face |
| Time Of Using | Night |
| Features | Skin Nourishing |
| Alcohol-Free | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100 ml |
| Skin Type | All Type Skin |
| Ingredient Type | Herbal |
| Packaging Type | Bottle |
| Form | Cream |
| Gender | Female |
| Features | Radiance & Glow, Skin Brightening, Cleans Skin Pores |
| Organic | Yes |
| Professional Care | Yes |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100g |
| Usage/Application | Home |
| Fragrance | Citrus, Sandalwood |
| Gender | Men |
| Maximum Shelf Life | 24 Months |
| Features | Sulphate Free |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 250 ml |
| Skin Type | All Type Skin |
| Packaging Type | Tube |
| Ingredient Type | Herbal |
| Gender | Female |
| Features | Cleans Skin Pores, Spot Removal, Radiance & Glow, Skin Brightening, Pigmentation Removal |
| Organic | No |
| Shelf Life | 24 months |
| Professional Care | Yes |
| Paraben Free | Yes |
| Sulphate Free | Yes |
| Dermatologically Tested | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Brand | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Features | Hydrates and Soothes |
| Ingredient | Aloe Vera |
| Country of Origin | Made in India |
An intensive skin rejuvenating massage gel designed to nourish, hydrate and liven up the provides dull and lifeless skin. Aloe vera Gel inhibits the overproduction of enzymes responsible for the breakdown of the collagen-elastin matrix of the skin and provides protection against sun''s UV rays, clears away blemishes, while cucumbers restore the natural moisturizing factor(NMF) by delivering vitamins and moisture to the deepest layers of sun-exposed skin.
Features
Packaging size-300ml
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Base Ingredient | Coffee |
| Skin Type | All Type Skin |
| Form | Paste |
| Flavour Base | Coffee |
| Packaging Size | 100 gm |
| Packaging Type | Jar |
| Shelf Life | 24 months |
| Paraben Free | Yes |
| Features | Tan Removal, Glowing Skin |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Gender | Unisex |
| Organic | Yes |
| Toxin Free | Yes |
| Mineral Oil Free | Yes |
| Cruelty Free | Yes |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100 gm |
| Skin Type | Normal Skin |
| Applied For | Face |
| Ingredient Type | Herbal |
| Gender | Female |
| Packaging Type | Jar |
| Form | Gel |
| Features | Radiance & Glow, Skin Brightening |
| Organic | Yes |
| Shelf Life | 24 months |
| Professional Care | Yes |
| Paraben Free | Yes |
| Sulphate Free | Yes |
| Dermatologically Tested | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Brand | White Labelling |
| Packaging Size | 100 ml |
| Age Group | 6 Months & above |
| Gender | Unisex |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Hair Oil |
| Oil Type | Body Oil |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Skin Type | All Type Skin |
| Packaging Type | Jar |
| Features | Glowing Skin |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Type | Herbal |
| Form | Liquid |
| Product Type | Aromatherapy |
| Suitable For | Unisex |
| Gender | Female |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Body Massage |
| Packaging size | 100 ml |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Packaging Type | Spray Bottle |
| Packaging Size | 100 ml |
| Brand | White Labeling |
| Usage/Application | Personal |
| Shelf Life | 24 months |
| Purity | 99% Pure |
| Is It Organic | Organic |
| Is It Natural | Natural |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Gender | Female |
| Skin Type | All Type Skin |
| Packaging Size | 100 gm |
| Organic | Yes |
| Product Type | Fairness Cream |
| Packaging Type | Jar |
| Features | Skin Brightening |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 30ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Ingredient | Natural |
| Gender | Unisex |
| Brand | VLCC |
| Form | Liquid |
| Type Of Service Provider | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Type Of Packaging | Bottle |
| Skin Type | Normal Skin |
| Shelf Life | 2 Years |
| Usage/Application | Face |
Minimum order quantity: 2000 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Skin Type | All Type Skin |
| Packaging Size | 50 mL |
| Packaging Type | Bottle |
| Ingredient Type | Herbal |
| Form | Gel |
| Gender | Female |
| Features | Skin Brightening |
| Shelf Life | 24 months |
| Organic | Yes |
| Professional Care | Yes |
| Paraben Free | Yes |
| Sulphate Free | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Form | Lotion |
| Skin Type | All Type Skin |
| Gender | Female |
| Packaging Type | Bottle |
| Organic | Yes |
| Shelf Life | 24 months |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Paraben Free | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Net Quantity | 200 ml |
| Packaging Size | 100 mL |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100 gm |
| Skin Type | All Type Skin |
| Form | Gel |
| Packaging Type | Jar |
| Features | Skin Brightening, Anti-ageing |
| Gender | Female |
Jay Kansagra (Director)
Herb Elementz Natureceuticals Private Limited
Revenue Survey Number 490/P And 526/P, Total Leased Land Area Admeasuring 3600 SQ. Mtrs. (60m X 60m), & Construction On IT, Rajkot-Ahmedabad National Highway 27, Kuvadva
Rajkot - 360023, Gujarat, India