Leading Manufacturer of baby care products, face foundation cream, aloe vera face wash, baby massage oil, baby care oil and sunscreen lotion from Rajkot.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Age Group | 3-12 Months |
| Brand | Third Party Labeling |
| Skin Type | All Skin Types |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100 mL |
| Finish Type | Shimmer |
| Packaging Type | Bottle |
| Skin Tone | All Type Skin Tone |
| Skin Type | All Type Skin |
| Features | Radiance & Glow, Tan Removal |
| Is It Waterproof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100ml |
| Skin Type | For All Skin Types |
| Color | Green |
| Packaging Type | Bottle |
| Gender | For Women |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Brand | All type of packaging |
| Gender | Female |
| Packaging Type | Bottle |
| Age Group | New Born |
| Type | Hair Oil |
| Pack Size | 200 ml |
| Oil Type | Massage Oil |
| Packaging Size | 100 ml |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Brand | Manufacturing |
| Age Group | New Born |
| Gender | Unisex |
| Type | Hair Oil |
| Oil Type | Massage Oil |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| SPF Rating | SPF 50 |
| SPF | All spf |
| Form | Cream |
| Ingredient Type | Herbal |
| Skin Type | All Type Skin |
| Gender | Female |
| Features | Anti Tan Actives, Oil Free |
| Packaging Size | 100 mL |
| PA Rating | PA++++ |
| Packaging Type | Bottle |
| Organic | Yes |
| Professional Care | Yes |
| Shelf Life | 24 months |
| Dermatologically Tested | Yes |
| Paraben Free | Yes |
| Sulphate Free | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100gm |
| Skin Type | For All Skin Types |
| Time Of Using | Night |
| Applied For | Body |
| Features | Moisturization & Nourishment |
| Gender | Unisex |
| Shelf Life | 24 months |
| Organic | Yes |
| Paraben Free | Yes |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Pack Size | All types of packaging |
| Packaging Size | 100 gm |
| Key Ingredient | As per formulation |
| Skin Type | All Type Skin |
| Gender | Female |
| Ingredient Type | Herbal |
| Features | Tan & Pigmentation Removal |
| Shelf Life | 24 months |
| Organic | Yes |
| Packaging Type | Bottle |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Is It Medicated | Yes |
| Dermatologically Tested | Yes |
| UV Protection | Yes |
| Paraben Free | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Skin Concern | Fairness, Whitening, Glow, Moisturizing |
| Packaging Size | 100gm |
| Skin Type | Combination Skin |
| Gender | Unisex |
| Packaging Type | Jar |
| Organic | Yes |
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100 gm |
| Skin Type | All Type Skin |
| Packaging Type | Jar |
| Usage/Application | Personal |
| Gender | Female |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100 gm |
| Skin Type | Sensitive Skin |
| Time Used | 2 |
| Shelf Life | 24 months |
| Suitable For | all skin |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 60 / Bottle Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Massage oil |
| Packaging size | 100 ml |
| Shelf Life | 24 month |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Bottle
Jay Kansagra (Director)
Herb Elementz Natureceuticals Private Limited
Revenue Survey Number 490/P And 526/P, Total Leased Land Area Admeasuring 3600 SQ. Mtrs. (60m X 60m), & Construction On IT, Rajkot-Ahmedabad National Highway 27, Kuvadva
Rajkot - 360023, Gujarat, India