Offering you a complete choice of products which include herbal shampoo cosmetics private labeling service, vitamin protein shampoo cosmetics private labeling service, castor & olive oil hair shampoo cosmetics private labeling service, aloe vera shampoo cosmetics private labeling service, argan oil hair shampoo cosmetics private labeling service and ayurvedic shampoo.
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Type Of Service Provider | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Type Of Packing | Bottle |
| Hair Concern | Hair fall, Repair & Rescue, Dandruff |
| Hair Type | Greasy Hair |
| Results Expected | Strong Hairs |
| Gender | Unisex |
| Ingredient | Nettle And Lemon Peel |
| Brand | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
₹ 250 / PIECE Get Latest Price
| Ingredient | Herbal |
| Brand | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Packaging Type | Bottle |
| Weight | 100 ml |
| Usage | Personal |
| Gender | Unisex |
Description
This intensive blend is enriched with three exotic flowers and five superfoods which brings life back to your hair and leaves a glossy shine.
Directions to use
Ingredients
₹ 400 / Unit Get Latest Price
| Hair Concern | Hair Fall / Grey Hair / Dandruff |
| Fragrance | Natural |
| Packaging Size | 200 ML |
| Type Of Service Provider | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Manufacturer | Herb Elementz Natureceuticals Pvt Ltd |
| Packaging Type | Bottle |
| Ingredient | Herbal |
| Usage/Application | Hair Treatment |
| Brand | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
Minimum order quantity: 100 Unit
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Product Category | Skin Care |
| Pack Type | Bottle |
| Service Type | Private Label |
| Service Scope | Formulation to Pack |
| Skin Type | All Type Skin |
| Minimum Order Qty | 500 units |
| Label Type | Carton Print, In Mold Label, Sticker Label, Shrink Sleeve |
| Formulation Type | Herbal |
| Order Size | 5k–20k Units |
| Packaging Service | Bottle Filling |
| Certifications | ISO 22000, GMP, FSSAI, Cosmetic Rules |
| Facility Certification | ISO Certified |
| Type Of Packing | Bottle |
| Packaging Size | 50 ml |
| Hair Concern | Dandruff, Repair & Rescue |
| Brand | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Ingredient | Aloe Vera |
| Type Of Service Provider | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Ingredient Type | Herbal |
| Gender | Unisex |
| Packaging Type | Bottle |
Minimum order quantity: 3000 Piece
This Aloe Vera shampoo gently cleanses the scalp and hair without stripping natural oils.
Infused with pure aloe vera extracts, it helps soothe and hydrate the scalp.
Provides deep nourishment to dry, dull, and damaged hair.
Helps reduce dandruff and scalp irritation with regular use.
Strengthens hair from root to tip and minimizes breakage.
Leaves hair feeling soft, smooth, and manageable.
Adds natural shine and freshness after every wash.
Lightweight formula suitable for daily use.
Free from harsh chemicals and safe for all hair types.
A refreshing solution for healthy, hydrated, and beautiful hair.
₹ 130 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Shampoo |
| Product Category | Hair Care |
| Pack size | 200 ML |
| Hair Concern | Hair fall / Repair & Rescue / Split Ends |
| Key Ingredient | Keratin |
| Pack Type | Bottle |
| Packaging Size | 200 Ml |
| Service Scope | Formulation to Pack |
| Minimum Order Qty | 5000 units |
| Treatment | Hair Treatment |
| Service Type | Private Label |
| Formulation Type | Sulphate-Free |
| Ideal For | Unisex |
| Type Of Service Provider | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Manufacturer | Herb Elementz Natureceuticals Pvt Ltd |
| Packaging Type | Bottle |
| Ingredient | Herbal |
| Usage/Application | Hair Treatment |
| Brand | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 100ml |
| Hair Concern | Hair Fall |
| Hair Type | Any Hair Type |
| Packaging Type | Bottle |
| Ideal For | Women |
| Shampoo Type | Ayurvedic Shampoo |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Sulfate Free | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 410 / Piece Get Latest Price
| Shampoo Type | Hair Fall Control Shampoo |
| Pack size | 100 mL |
| Min Order Quantity | 2000 Units |
| Packaging Size | 100 ml |
| Hair Type | Any Hair Type |
| Certification | GMP |
| Service Type | Contract Mfg |
| Fragrance | Natural |
| Company Certification | FDA, GMP |
| Product Certification | HALAL |
| Packaging Type | Bottle |
| Gender | Unisex |
| Ingredient | Herbal |
Minimum order quantity: 100 Piece
We are one of the largest manufacturer of Herbal Hair Shampoo Range and focusing upon quality and timely delivery to achieve customer delight
Established in the year 2014, we Herb Elementz Natureceuticals Pvt Ltd, have uniquely positioned ourselves as the prominent manufacturer of an exceptional quality assortment of Hair and Face Products. Offered products range consists of Herbal Shampoo, Face Wash, Hair Oil, Hair Care Products, and Skin Care Products.
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 200ml |
| Key Ingredient | Rice Water |
| Hair Concern | Hair Fall |
| Hair Type | Dry Hair |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Paraben Free | Yes |
| Sulfate Free | Yes |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Function | Moisturising |
| Form | Face Lotion |
| Packaging Size | 100ml |
| Skin Type | Oily Skin |
| Pack Size | 40 ml |
| Gender | Female |
| Ingredient Type | Herbal |
| Key Ingredient | Vitamin C |
| SPF | No SPF |
| Finish | Matte |
| Features | Oil Control |
| Shelf Life | 24 months |
| Organic | Yes |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Packaging Type | Bottle |
| Paraben Free | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Jay Kansagra (Director)
Herb Elementz Natureceuticals Private Limited
Revenue Survey Number 490/P And 526/P, Total Leased Land Area Admeasuring 3600 SQ. Mtrs. (60m X 60m), & Construction On IT, Rajkot-Ahmedabad National Highway 27, Kuvadva
Rajkot - 360023, Gujarat, India