Offering you a complete choice of products which include herb infused hair oil cosmetics private labeling service, onion hair oil, herbal hair oil, hair growth oil, ayurvedic hair growth oil and tea tree beard oil.
₹ 400 / BOTTLE Get Latest Price
| Pack Size | 100 |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Brand | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Grade Standard | Cosmetic Grade |
| Color | Yellow |
| Usage | Personal |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100 / 200 ML |
| Type | Hair Growth / Hair Fall Control / Dandruff Control / Damage Repair |
| Type Of Service Provider | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Fragrance | Natural |
| Organic | Herbal |
| Ingredient | Herbal |
| Usage/Application | Hair Oil |
| Brand | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 50 / Bottle Get Latest Price
| Packaging size | 100 ml |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Hair Oil Type | Anti Hair Fall |
| Hair Type | Dry Hair |
| Feature | Hair Growth, Split-ends, Anti-hair Fall |
₹ 50 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 100 ml |
| Hair Oil Type | Hair Growth |
| Packaging Type | Bottle |
| Fragrance | Natural |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Gender | Unisex |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 65 / Bottle Get Latest Price
| Mechanism | Ayurvedic |
| Key Ingredient | Fenugreek, Redensyl, Amla, Rosemary Oil, Bhringraj, Castor Oil, Onion Oil |
| Target Area | Scalp |
| Formulation | Non Sticky |
| Volume | 100 ml |
| Hair Type | All Hair Types |
| Free From | Mineral Oil Free, Silicone Free, Artificial Color Free, SLS Free, Paraben Free |
| Fragrance | Herbal |
| Application | Direct Scalp |
| Base Oil | Coconut Oil |
Minimum order quantity: 5000 Bottle
This Ayurvedic hair oil is enriched with traditional herbs known for nourishing the scalp and hair.
It deeply penetrates the roots to strengthen hair from within.
The herbal blend helps reduce hair fall and promotes healthy hair growth.
Regular use improves blood circulation in the scalp.
It helps control dandruff and soothes scalp dryness.
The oil adds natural shine and softness to dull, lifeless hair.
Free from harsh chemicals, it is gentle for regular use.
It helps repair damaged hair and reduces split ends.
Suitable for all hair types, including sensitive scalps.
Inspired by ancient Ayurvedic wisdom for strong, healthy, and beautiful hair.
₹ 95 / Bottle Get Latest Price
| Pack Size | All type of pack size available |
| Key Ingredient | Tea Tree Oil |
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Packaging Size | 100 ml |
| Form | Liquid |
| Organic | Yes |
| Extracted From | Leaves |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Bottle
₹ 80 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 100 ml |
| Purity | 100% Pure |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Packaging Type | Bottle |
| Form | Liquid |
₹ 70 / Bottle Get Latest Price
| Sugar (As Sucrose) | yes |
| Pure Amla Juice | yes |
| Aloevera (Aloe barbadensis)Lf | yes |
| Arjuna (Terminalia arjuna)BK | yes |
| Tulsi (Ocimum Sanctum)Lf | yes |
| Ashwagandha (Withenia somenifera)RT | yes |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Bottle
Jay Kansagra (Director)
Herb Elementz Natureceuticals Private Limited
Revenue Survey Number 490/P And 526/P, Total Leased Land Area Admeasuring 3600 SQ. Mtrs. (60m X 60m), & Construction On IT, Rajkot-Ahmedabad National Highway 27, Kuvadva
Rajkot - 360023, Gujarat, India