Providing you the best range of neem face wash cosmetics private labeling service, fruit face wash cosmetics private labeling service, aloe vera face wash cosmetics private labeling service, foam cleanser cosmetics private labeling service, cosmetics third party manufacturer and detox charcoal face wash with effective & timely delivery.
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Ingredient Type | Herbal |
| Gender | Female |
| Form | Gel |
| Shelf Life | 24 months |
| Paraben Free | Yes |
| Sulphate Free | Yes |
| Packaging Type | Tube |
| Weight | 50 |
| Ingredient | Herbal |
| Usage/Application | Personal |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Application | Prevents Pimples |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Skin Type | Oily |
| Ingredient | Pink Grapefruit |
| Type Of Service Provider | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Weight | 6 Fl. Oz. (77 mL) |
| Form | Cream |
| Packaging Type | Tube |
| Usage/Application | Personal |
| Brand | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Brand | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Type Of Packing | Bottle |
| Type Of Service Provider | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Concern | Smooth Skin |
| Gender | Unisex |
| Form | Gel |
| Ingredient | Tulsi oil and Aloe Vera |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Brand | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Form | Liquid |
| Cap Type | Foaming Bottle |
| Type Of Service Provider | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Packaging Size | 150ml |
| Color | White |
| Viscosity | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
Minimum order quantity: 2000 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100 mL |
| Skin Type | All Type Skin |
| Features | Radiance & Glow, Cleans Skin Pores, Pigmentation Removal, Spot Removal, Skin Brightening |
| Organic | Yes |
| Professional Care | Yes |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100 mL |
| Skin Type | For All Skin Type |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Key Ingredients | Charcoal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Category | All types of |
| Concern | Acne Control, Tan Removal, Whitening, Dark Spots, Anti Ageing |
| Pack Size | All types of packaging |
| Packaging Size | 100 gm |
| Features | Tan Removal |
| Shelf Life | 24 months |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Organic | Yes |
| PA Rating | PA++++ |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Product Category | Cosmetics, Home Care, Personal Care |
| Service Scope | Formulation to Pack |
| Product Type | Cosmetics |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Skin Type | For All Skin Type |
| Key Ingredients | Aloe Vera |
| Face Wash Type | Herbal Face Wash |
| Packaging Size | 100ml |
| Ideal For | Women |
| Packaging Type | Tube |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Form | Cream |
| Time of Use | Day & Night |
| Concern | Pimples/Acne |
| Key Ingredients | Tretinoin |
| Skin Type | All Type Skin |
| Features | Anti-acne & Pimples, Oil Control, Moisturization & Nourishment |
| Packaging Size | 30 gm |
| Packaging Type | Jar |
| Gender | Female |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Pack Size | 100 ml |
| Ideal For | Unisex |
| pH Balanced | Yes |
| Usage | For Intimate Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Piece
INTIMATE WASH MALE & FEMALE
pH Balanced: Formulated with a pH perfect for the delicate intimate area. Cleanses while respecting the natural microbiome.
Soothe Irritation: Ultra-gentle cleansers and soothing botanicals provide relief from chafing, rawness and discomfort.
Moisture Balance: Gently cleanses away odor and discharge without stripping moisture and causing dryness like soap can.
Refreshing Scents: Light, uplifting scents leave you feeling refreshed and confident without harsh perfumes.
For All Bodies: Safe for everyday use during menstrual cycles, pregnancy, menopause and all of life’s stages.
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Skin Type | All Skin Types |
| Pack Size | 100 Wipes |
| Usage/Application | Professional |
| Size | Medium |
| Gender | Women |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100 g |
| Packaging Type | Bottle |
| Age Group | Baby |
| Fragrance | Rose |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Treatment | General Care |
| Form | Cream |
| Key Ingredient | As per formulation |
| Packaging Size | 100 mL |
| Ingredient Type | Herbal |
| Skin Type | Dry Skin |
| Gender | Female |
| Packaging Type | Jar |
| Organic | Yes |
| Shelf Life | 24 months |
| Professional Care | Yes |
| Paraben Free | Yes |
| Sulphate Free | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Piece
Jay Kansagra (Director)
Herb Elementz Natureceuticals Private Limited
Revenue Survey Number 490/P And 526/P, Total Leased Land Area Admeasuring 3600 SQ. Mtrs. (60m X 60m), & Construction On IT, Rajkot-Ahmedabad National Highway 27, Kuvadva
Rajkot - 360023, Gujarat, India