Providing you the best range of strech marks cream, natural body creams, body lotion cream, after shave balm, sun protection cream and dead sea mud mask with effective & timely delivery.
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Form | Cream |
| Pack Size | 30 g |
| Skin Type | Normal Skin |
| Usage Stage | During Pregnancy |
| Key Ingredient | Cocoa Butter |
| Paraben Free | Yes |
| Brand | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Usage/Application | Cream |
| Manufacturer | YES |
| Purpose | Stretch Mark Removal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 500 / PIECE Get Latest Price
| Ingredient Base | Herbal |
| Skin Type | All Skin Types |
| Packaging Type | Jar |
| Usage Area | Body |
| Fragrance | Mild |
| Shelf Life | 24 months |
| Gender | Female |
| Is It Medicated | Yes |
| Dermatologically Tested | Yes |
| Paraben Free | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Private Labeling Services or Cosmetic Third Party Manufacturing |
| Packaging Size | 100 ml |
| Pack Size | 50 g |
Minimum order quantity: 3000 PIECE
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100 gm |
| Skin Type | All Type Skin |
| Features | Glowing Skin |
| Gender | Female |
| Packaging Type | Jar |
| Shelf Life | 24 months |
| Organic | Yes |
| Professional Care | Yes |
| Paraben Free | Yes |
| Third Party Manufacturing | Yes |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Brand | Nivea Men |
| Product Category | Cosmetics |
| Packaging Size | 100 ml |
| Pack Size | 150 ml |
| Skin Type | All Skin Types |
| Service Scope | Formulation to Pack |
| Form | Lotion |
| Fragrance Type | Fresh |
| Product Type | Cosmetics |
| Pack Type | Jar |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 Piece
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| SPF (Sun Protection Factor) | SPF 50+ |
| SPF Rating | SPF 50 |
| Skin Type | All Type Skin |
| Form | Cream |
| Packaging Size | 200 mL |
| Product Benefits | Moisturizing |
| Gender | Female |
| PA Rating | PA+++ |
| Features | Oil Free, UVA and UVB Protection, Non-Greasy Formulation |
| Packaging Type | Tube |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Product Category | Cosmetics |
| Pack Type | Pouch, Tube, Jar |
| Brand | Third party manufacturer |
| Ingredients | Dead Sea Mud |
| Skin Type | Dry Skin |
| Packaging Size | 100 mL |
| Packaging Type | Jar |
| Color | Brown |
| Ingredient Type | Herbal |
| Gender | Female |
| Features | Cleans Skin Pores, Skin Brightening, Spot Removal |
| Country of Origin | Made in India |
Jay Kansagra (Director)
Herb Elementz Natureceuticals Private Limited
Revenue Survey Number 490/P And 526/P, Total Leased Land Area Admeasuring 3600 SQ. Mtrs. (60m X 60m), & Construction On IT, Rajkot-Ahmedabad National Highway 27, Kuvadva
Rajkot - 360023, Gujarat, India